Kuriamas ankstyvosios pagalbos vaikui ir šeimai modelis

Kuriamas ankstyvosios pagalbos vaikui ir šeimai modelis

Įgyvendinant Lietuvos savivaldybių asociacijos vykdomą projektą „Vaiko teisių užtikrinimo ir pagalbos vaikui ir jo šeimai stiprinimas Lietuvos savivaldybėse: Ankstyvosios intervencijos modelis“, kurį iš dalies finansuoja Norvegijos finansiniai mechanizmai, nuo liepos vidurio rengiami mokymai kiekvienos savivaldybės specialistams, susijusiems su vaiko gerove ir saugumu.

„Mokymai apie ankstyvąją intervenciją buvo labai gerai organizuoti. Jiems puikiai parinkta vieta. Lektoriai pateikė labai daug informacijos, praktinių situacijų, kurias kasdieniniame darbe taiko vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai, socialiniai darbuotojai, pedagogai ir kiti, - įspūdžiais apie mokymus dalijasi Anykščių rajono savivaldybės administracijos
Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Asta Palaimienė.
Tik turiu pripažinti, kad mokymų metu nesužinojau nieko naujo, bet tai tikrai nėra organizatorių, lektorių ar paties ankstyvosios intervencijos modelio netobulumas. Tiesiog savo tiesioginiame darbe seniai vadovaujuosi principu, kad efektyviausia visada yra ankstyvoji intervencija. Tai suprantu iš 13 metų darbo patirties Vaiko teisių apsaugos skyriuje ir įgyto išsilavinimo. Mokymuose buvo pabrėžiama ankstyvosios prevencijos svarba, kai pagalba vaikui ir šeimai, kurioje jis auga, pradedama teikti tik apčiuopus pirmąsias jo gerovei ir saugumui apraiškas, o ne tada, kai kyla didesnės problemos.“

Tačiau Lietuvoje kol kas vaikų gerove ir saugumu beišrūpinantys specialistai dirba vadovaudamiesi savo suvokimais, žiniomis ir patirtimi. Įgyvendinant projektą kuriama vieninga metodika. Jos rengimo vadovės uždarosios akcinės bendrovės „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ vyr. konsultantės Jūratės Griciūtės teigimu, Lietuvoje kuriamas naujas kiekvieno vaiko gerovės ir reikiamos pagalbos užtikrinimo įrankis, keičiantis požiūrį į vaiką ir jo šeimą, pabrėžiantis vaiko poreikių tenkinimo svarbą. Vadovaujantis Norvegijos ir kitų užsienio šalių patirtimi kuriamo modelio esmė – orientacija ne į problemas, bet į rizikų vertinimą, kad būtų kuo anksčiau pastebėti požymiai, rodantys, jog tam tikroje srityje gali būti grėsmė vaiko gerovei.

„Labai pritariu ankstyvosios intervencijos modeliui, tačiau eilę metų tam priešinasi socialinių paslaugų centrai, kurių darbuotojai darbui su rizikos šeimomis pagal pareigybes dirba tik su jau esančiomis rizikos apskaitoje šeimomis. Pastaraisiais metais Anykščių rajone situaciją kiek pavyko pakeisti, bet šalyje tarp socialinių paslaugų teikėjų ir vaiko teisių apsaugos specialistų esama nesusikalbėjimo, nes bendradarbiavimo modeliai kiekviename rajone skirtingi. Vis tik bet kokios tvarkos, modeliai, nuostatai socialinėje srityje turi būti respublikinio, o ne rajoninio lygmens. Ankstyvoji intervencija gali būti galinga prevencinė priemonė, po kurios daugiau pagalbos šeimai nereikėtų arba reikėtų labai mažai. Tai didžiausias modelio privalumas. Kitas jo teigiamas dalykas – problemos šeimoje pastebimos dar neįsisenėjusios, kai teikiant pagalbą šeimai galima sulaukti rezultato. Įrašius šeimą į socialinės rizikos apskaitą, kai problemos šeimoje atsiradusios prieš keletą metų ar dešimtmetį, norimo rezultato nesulaukiama. Socialinis darbuotojas tokiais atvejais lankosi šeimoje tik profilaktiškai, kontrolinei funkcijai vykdyti, o ne situacijai pataisyti", - esamą padėtį apibūdina A. Palaimienė.

Kaip buvo pabrėžta rugsėjo 20 dieną vykusiame projekto stebėsenos komiteto posėdyje, kuriame buvo apžvelgti nuveikti darbai, ankstyvosios intervencijos modelis, atsižvelgiant į mokymų dalyvių pastabas ir pasiūlymus, tobulinamas. Be to, baigus projektą ankstyvosios intervencijos modelis bus išbandytas penkiose pilotinėse – Kauno ir Alytaus miestų, Alytaus ir Telšių rajonų ir Elektrėnų – savivaldybėse, o tai leis modelį dar labiau patobulinti ir supaprastinti. Kad darbuotojams būtų paprasčiau modelį naudoti, stebėsenos komiteto posėdyje buvo pasiūlyta jį automatizuoti, kas leistų vietoje naudojant išmanųjį telefoną jį užpildyti.

Įgyvendinant projektą rengiama ir stebėsenos komiteto posėdyje pristatyta ir ankstyvosios intervencijos modelio stebėsenos metodika, kas sudarys galimybes sukurtą įrankį pastoviai tobulinti, nes, kaip pabrėžia J. Griciūtė, net pati tobuliausia metodika turi būti keičiama, atsižvelgiant į gyvenimo pokyčius.

Lietuvos savivaldybių asociacijos informacija 

© 2017 Anykščių savivaldybė. Sprendimas: UAB "Fresh Media"
  •