Priminimas leidimų-higienos pasų turėtojams

Priminimas  leidimų-higienos pasų turėtojams
Fizinis, juridinis asmuo ar filialas verstis ūkine komercine veikla gali tik turėdamas nustatyta tvarka išduotą leidimą-higienos pasą (toliau - LHP). LHP liudija, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus bei suteikia jo turėtojui teisę verstis jame nurodyta ūkine komercine veikla. Juos išduoda, atsisako išduoti, patikslina, sustabdo jų galiojimą, panaikina jų galiojimo sustabdymą, panaikina jų galiojimą, išduoda jų dublikatus Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, remiantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. liepos 13 d. įsakymu Nr. V-632 „Dėl leidimų- higienos pasų išdavimo taisyklių patvirtinimo".

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyrius ūkinei komercinei veiklai vykdyti Anykščių rajone šiemet jau išdavė 12 LHP (2 iš jų patikslinti). Ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų, ligoninių veiklai vykdyti išduoti 3, grožio paslaugų veiklai 4, odontologinės priežiūros veiklai - 2 ir vienas leidimas žmogaus palaikų laidojimo veiklai vykdyti. Pernai išduoti 17 LHP (2 iš jų patikslinti).

LHP pagal Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo 21 straipsnį privalo turėti ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų veiklą, ligoninių veiklą ir kitą asmens sveikatos priežiūros veiklą vykdantys fiziniai ar juridiniai asmenys. Jis būtinas ir ugdymo veiklą, stacionarių suaugusiųjų globos ir slaugos įstaigų, stacionarių vaikų ir jaunimo globos ir slaugos įstaigų, apgyvendinimo paslaugų veiklą, grožio paslaugų, soliariumo paslaugų, sporto klubų paslaugų, pirčių, saunų, baseinų paslaugų, skalbyklų paslaugų veiklą vykdantiems juridiniams ar fiziniams asmenims. Kosmetikos gaminių gamyba, žmogaus palaikų laidojimo paslaugų teikimo veikla, kremavimo, balzamavimo veikla užsiimantys asmenys taip pat turi turėti LHP.

Fiziniai ir juridiniai asmenys, planuojantys vykdyti ūkinę komercinę veiklą, kuriai reikalingas LHP, privalo atkreipti dėmesį į patalpų, kuriose numatoma vykdyti veikla, paskirtį. Statinio naudojimas pagal paskirtį yra būtina veiklos, vykdomos statinyje, saugos sąlyga, nes statinio paskirtis liudija, kad statinys atitinka saugos ir jame planuojamos veiklos privalomus reikalavimus.

Norint gauti LHP, pasus išduodančiai institucijai reikia pateikti: paraišką gauti LHP; fiziniai asmenys - asmens tapatybę įrodančio dokumento kopiją; dokumentą, įrodantį teise naudotis patalpomis, kuriose numatoma vykdyti ar vykdoma ūkinė komercinė veikla, arba jo kopiją, išskyrus tuos atvejus, kai patalpos pareiškėjui priklauso nuosavybės teise; patalpų, kuriose bus vykdoma veikla, kadastrinių matavimų bylos eksplikacijas su patalpų brėžiniais arba jų kopijas. Gavus ir patikrinus dokumentus, atliekamas ūkinės komercinės veiklos vykdymo sąlygų vertinimas vykdymo vietoje. Jeigu vertinimo metu nustatoma, kad veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus, yra išduodamas LHP neterminuotam laikotarpiui. Už jo išdavimą imama teisės aktų nustatyta valstybės rinkliava. LHP originalas arba kopija turi būti iškabinti vartotojams matomoje vietoje.

LHP turėtojų pareiga, kad nevykdant veiklos, kuriai buvo išduotas LHP ar apie pasikeitusias veiklos vykdymo sąlygas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šių sąlygų pasikeitimo, informuoti LHP išdavusią instituciją dėl LHP galiojimo sustabdymo ar jo galiojimo panaikinimo. Jeigu pasikeičia pase nurodyti duomenys ar vykdomos veiklos sąlygos, būtina LHP patikslinti.

LHP gali būti stabdomas, jei kontrolės metu nustatoma, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos nebeatitinka visuomenės sveikatos teises aktų reikalavimų ir asmuo per nustatytą terminą nepašalina nurodytų trūkumų ar pažeidimų. Taip pat LHP turėtojas gali pateikti prašymą sustabdyti LHP galiojimą. Draudžiama vykdyti ūkinę komercinę veiklą, kuriai buvo sustabdytas LHP galiojimas. Pernai ir šiais metais rajone LHP galiojimą pagal prašymą sustabdė 4 ūkio subjektai.
LHP galiojimas panaikinamas, jeigu paso turėtojas pateikia prašymą panaikinti LHP galiojimą, jei juridinis asmuo ar filialas likviduojamas ar reorganizuojamas, fizinis asmuo miršta, netenkama teisės naudotis patalpomis. Dažnai ūkio subjektai ar fiziniai asmenys nebevykdantys veiklos nesikreipia į LHP išdavusią instituciją dėl LHP panaikinimo. Šiais metais, ūkio subjektams išsiuntus priminimus apie jų nevykdomą veiklą, buvo panaikinti 33 LHP galiojimai, pernai tik 2. Fiziniai, juridiniai asmenys, kurių LHP galiojimas panaikintas, privalo grąžinti LHP originalą (dublikatą) jį išdavusiai institucijai.

Primename, kad vertimasis ūkine komercine veikla, neturint Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka išduoto LHP, įsigaliojus naujam administracinių nusižengimų kodeksui, užtraukia baudą nuo 300 iki 850 eurų. Administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo 900 iki 1700 eurų. Šiais metais už ūkinės komercinės veiklos vykdymą savo gyvenamosiose patalpose, neturint LHP, nubaustas 1 asmuo.

Sprendimai dėl LHP galiojimo sustabdymo, atsisakymo panaikinti LHP galiojimo sustabdymą, LHP galiojimo panaikinimo gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.


Parengė Utenos departamento Anykščių skyriaus
visuomenės sveikatos specialistė Genovaitė Skardžiuvienė

© 2017 Anykščių savivaldybė. Sprendimas: UAB "Fresh Media"
  •